Tütün Nasıl Küflenmez?

Bu Gün sizlere Tütün neden bozulur yada küflenir  Sorularının cevabı hakkında bilgilendirme yapacağım. Bir çok Müşteri tütünü aldıktan kısa bir süre sonra bizleri arayıp tütün küflendi yada bozuldu diye şikayetlerde bulunmaktadır. Bu şikayetleri daha çok yaz mevsiminde sıcak havalarda almaktayız. Arkadaş şöylr bir gerçek varki ilaçlı yada asitli tütünler yaz kış bozulmaz bozulan tütün demek kötü tütün demek değildir. Bunu bilmemiz gerekir öncelikli olarak. Doğal ve organik olan herşey bozulmaya mahkumdur.

Ama saklama şartlarına göre bozulma ömrünü uzatabiliriz. Bir Tütün’ün bozulmasının en büyük nedeni sıcak hava diyeli tütünü kapalı kapta hava almayacak şekilde saklarsanız bu tütün gerçekten bozulacak belki bir gün içerisinde belkide bir saat içerisinde bozulacaktır. Çünkü hava almadığı zaman terler ve bir kaç saat içerisinde bozulmaya başlar.

Tütünü Bizim önerimiz gönderdiğimiz poşette ve serin bi yerde saklayın ama poşette bir kaç delik açınızi nefes alsın. Yoksa bozulma hızlanır. Aslında Tütünü buzdolabında saklamakta olur çünkü serin yerde tütün bozulmaz. Günlük tütün aldıgında kabında yada poşetinde elinizle bir altını üstüne getirin tütünün ve güneş sıcak görmeyen tütün 3-5 ay gider hiç birşey olmaz. Eğer kapalı bir kapta saklıyorsanız kapağını arada açık bırakın ve nefes alsın. Ozaman tütün bozulma şansı kalmaz. Bir tütünün bozulmasının en büyük sebebi saklama koşullarıdır. Ve Birde Dağ tütünü değil ise ova tütünleride daha cabuk bozulmaya elverişlidir.

BOZULAN TÜTÜN TEKRAR NASIL DEĞERLENDİRİLİR

 

Tütün satışı yapan pek çok firma nitelikli tütün satmak için çabalamaktadır ama her ne kadar çaba gösterilse de alınan tütünler için zaman zaman nemli bir tütün almış olunabilir. Bunun sebebi küçük iş kazaları olmakla birlikte taşıma işlemlerini gerçekleştiren kargo şirketlerinden de kaynaklanabiliyor. Eğer aldığınız tütün kötüyse ve ya nemli ise tütün aldığınız firma gibi şartsız koşulsuz geri iade kabul ediyorsa şanslısınız demektir ama bazı tütünleri geri iade etme problemi yaşamaktaysanız bu yazımız tam sizlere göre elinizde bulunan tütünleri değerlendirmek için tavsiyeler:
Tütünler ıslak ve ya nemli ise bunu elinize aldığınız bir tutam tütünü avuç içerisinde elinize yumruk şeklini vererek sıkıp açtığınızda tütünler sıkılmış vaziyetten gerileyip tekrar açılıyor ise bu tütünler ıslak değildir rahatlıkla kullanabilirsiniz, tütünler hala büzüşmüş ve elinizin şeklini almış ise ne yazık ki bu tütünler ıslak ve ya nemlidir.
Islak tütün için yapmanız gerekenler tütünü bulunduğu ambalajdan çıkarın ve bir zemine (zeminin temiz olmasına özen gösterelim) bir gazete parçasının üzerine de yayabilirsiniz ince bir biçimde yayarak sıcak bir ortamda havalanmasını sağlayınız ve bu tütünleri havalandırma sürecinin 1 saati geçmemesine de dikkat ediniz.
Havalandırılan tütünleri daha sonra bir ambalaj içine koyunuz ve bu ambalajın ağzını kapayınız. Kapadığınız ambalajı direk güneş ışığı almayan soğuk ve rutubetsiz bir ortamda muhafaza ediniz.
NOT:
Eğer elinizdeki tütünler ıslanma dışında küflenmiş bulunuyor ise buna çözüm olarakadlı siteden aromalı tütün sipariş ederek aldığınız aromayı da karıştırarak hem güzel bir tat elde etmiş olursunuz hem de bozulmuş tütünlerinizi küçük bir maliyetle kurtarmış olursunuz.

Tütün Nasıl Saklanır?

Tütün saklamak gerçekten çok hassas bir konudur. Eğer tütününüzü düzgün bir biçimde saklayamazsanız hemen kurumasına yada küflenmesine sebep olabilirsiniz. Öncelikle tütün mutlaka güneşte, nemde ve sıcakta beklemeyecek. Tütün saklamak için en uygunu cam kavanozdur. Ama cam kavanozda saklarsanız günde bir kere açıp altını üstüne getirerek havalandırmalısınız. Biz site adıyaman tütününü şeffaf poşet içerisinde gönderiyoruz. İsterseniz bu poşet içerisindede saklamaya devam edebilirsiniz. Poşete bir kaç delik açarsanız tütün havalanmış olacaktır. Tütün elinize geçtiği zaman bir gazete üzerine serip 1 saat kadar bekletmek gerçektende tütünün içim zevkini arttıracaktır. Eğer tütün fazla kuru ise içerisine bir marul yaprağı atabilirsiniz. Böylece tütününüz yeniden nemlenecektir.